Múzeum dizajnu, prosím alebo toto niekedy aj fungovalo

Autor: Maroš Baran | 10.4.2013 o 19:35 | (upravené 10.4.2013 o 21:32) Karma článku: 3,77 | Prečítané:  1019x

Hurbanove kasárne sa dnes o 18:00 naplnili telesným teplom a komunikáciou. V Bratislave konečne vzniká Múzeum dizajnu. Prvou témou je "komunikácia". Zopnime všetci ruky k Bohu, nech múzeum, ktoré je ešte zababrané placentou, rastie, rastie, rastie a podľa možností, aj nech sa množí... ale to až po určitom veku, samozrejme. :)

Kollárovo námestie 10 je adresa v Bratislave, kde stoja Hurbanove kasárne. Vojaci utiekli a komplex, ktorý obsadilo Slovenské centrum dizajnu s cieľom "zdizajnovať" Slovensko. Je rok 2013 a naše hlavné mesto nemá Múzeum dizajnu... vyzerá to však tak, že ako Galadriel v Pánovi Prsteňov hovorí: "Svet sa zmenil." - a máme sa na čo tešiť. :)

P4100751_500x375.JPG

Keď som kráčal dole Obchodnou, už z diaľky som videl húf ľudí, postávajúcich vonku pred budovou. Zalámal som rukami, že sa tam nebude dať ani hýbať ani dýchať... a bolo to tak.

P4100768_500x375.JPG

Ako však všetko dobré je na niečo zlé, aj tu platí to, že nedostatok kyslíka v nedávno rekonštuovaných priestoroch  bol v podstate veľmi sľubným dôkazom toho, že Slovákom dizajn nie je ukradnutý. Dopyt po informáciách v rámci dizajnu starého aj nového bol v priestoroch dosť hmatateľný a tak snáď svitá na lepšie časy, kde kreatívny priemysel ovládne masy ľudu a Bratislava a Slovensko ako také bude stále atraktívnejšie a atraktívnejšie územie.

P4100752_10240x7680_500x375.jpg

Kurátori zvolili tému komunikácie - prakticky to znamená pre vás, návštevníkov, to, že tam nájdete staré telefóny, televízory(i?), projektory, plagáty a iné rôzne zariadenia, ktoré ani neviem načo slúžia. Teda... slúžili. Inštalácia výstavy je zvládnutá veľmi dobre, pochopiteľne a ide len o to, ako veľmi do hĺbky chcete starý dizajn študovať - o každom exponáte si na výstave nájdete krátky text, ktorý vám ozrejmí, na čo sa to vlastne pozeráte.

P4100774_500x375.JPG

Pocit úzkosti, ktorý u človeka nastáva po zhliadnutí vysoko konceptuálnej výstavy, nehrozí. Ide o fajn informatívnu výstavu, pre všetky vekové kategórie - nie je to od osemnásť plus - zvládnu to aj deti, ktoré budú z exponátov vyextázované asi o nejaké 3 úrovne viac ako vy, keďže sú odrastené určite už na nejakých iPhonoch a podobných komunikačných záležitostiach. Vezmite ich a uvidíte ako sa bude tváriť. Určite budú vtipné komentáre: "Mami? To aj niekedy fungovalo?" a podobne...

P4100763_500x375.JPG

 

P4100787_500x375.JPG

Na výstave sa mi naskytla exkluzívna, raritná šanca stretnúť sa na chvíľu so známym slovenským fotografom Jakubom Gulyásom, ktorý bol z počinov Slovenského centra dizajnu nadšený. Zdôveril sa mi, že vec, ktorú vidíte nad textom plánuje 10.4.2013 v noci o 23:58 ukradnúť a zavesiť si ju doma nad svoj honosný krb z 18.storočia, ktorý pre nedostatok dreva od roku 2011 nevyužíva aktívne. Či sa tento fotograf k svojmu činu naozaj podujme sa určite dozvieme z dennej tlače vo štvrtok ráno. Sledujte Denného Proroka.

A mali dokonca aj tortu a víno! :)

Pekný večer a tešte sa zo Slnka pokiaľ je!

s unaveným pozdravom, statočne, váš

MAROSBARAN

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Múzeum dizajnu, prosím
výstava zo zbierok Slovenského centra dizajnu o komunikácii v dizajne

Trvanie výstavy: 11. 4. 2013 – 1. 5. 2013

Kurátori: Eliška Mazalanová, Mária Rišková, Maroš Schmidt
Odborná spolupráca: Ľubomír Longauer, Zuzana Šidlíková, Katarína Gatialová (konzultácie a texty k výstave), Adriena Pekárová (organizácia odborného kolokvia)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PS: FOTO: http://marosbaran.blogspot.sk/2013/04/muzeum-dizajnu-prosim-alebo-toto.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?